Supreme Court of Western Australia

Print page
About the Court

The Hon. Justice John Anthony Chaney

John Anthony Chaney was sworn in as a judge of the Supreme Court of Western Australia on 10 February, 2009. His Honour was the President of the State Administrative Tribunal (SAT) from 10 February 2009 till 10 February 2014.

Justice Chaney graduated from the University of Western Australia with the degrees of Bachelor of Jurisprudence and Bachelor of Laws in 1975. He was admitted to practice in 1976.

He was employed by Northmore Hale Davy and Leake (now Minter Ellison) and was a partner in that firm for 14 years before moving to Francis Burt Chambers as an independent barrister in July 1994.

He was appointed Senior Counsel in 2002 and became a judge of the District Court in April 2004. Justice Chaney was appointed Deputy President of the SAT when the tribunal was created on 1 January 2005 and served in that role until his appointment as President.

Justice Chaney was president of the Law Society of Western Australia in 1991 and is a Foundation Director of the Australian Advocacy Institute Ltd. He served as a Commissioner of the District Court on three occasions between 1995 and 2001.

In 2001, he was counsel assisting the Gunning Inquiry into Statutory Boards and Tribunals. He served as Deputy Chairman and Deputy President of the former Town Planning Appeal Tribunal between 1998 and 2004.

Last updated: 11-Feb-2014
[ back to top ]