Supreme Court of Western Australia

Print page

Daily Court List

Note: The Court List is also available on the eCourts Portal of WA  searchable by name, jurisdiction and location.

The daily court list for: 21 September 2017

The Court is open to the public.


Court of Appeal - Civil

Coram:  Martin C.J. ,  Mitchell J.A. ,  Beech J.A.  
 Court No. 1
 09:30
du Buisson Perrine & Anor v. Carrello as liquidator of Perrinepod P/L (In Liquidation)  (CACV 44/2016)
 For Judgment

In Criminal

before The Hon. Justice Corboy  
 Court 4-1, District Court Building, 500 Hay Street, Perth
 10:00
The State of Western Australia v. Rickie Lee Penny (INS 305/2016)
 Trial by Jury

before The Hon. Justice Banks-Smith  
 Court No. 2
 10:00
1 The State of Western Australia v. Andrew Jade Bennell (INS 212/2017)
 Plea
2 The State of Western Australia v. Damion Rowan Farrell (INS 215/2017)
 Plea
3 The State of Western Australia v. Daniel Ugle (INS 97/2017)
 Plea
4 The State of Western Australia v. Trevor Anthony Callard (INS 171/2017)
 Plea
5 The State of Western Australia v. Bradley James Vanos (INS 253/2017)
 Plea
6 The State of Western Australia v. Desmond Elijah John George Roffey (INS 264/2017)
 Plea

before The Hon. Justice Hall  
 Court No. 6
 11:00
The State of Western Australia v. Damon Joseph Mason-Bell (INS 124/2017)
 Variation to Bail

before The Hon. Justice Allanson  
 Court No. 7
 14:15
Vargess v. Hughes (SJA 1040/2017)
 For Hearing

In Civil

before The Hon. Justice Le Miere  
 Court 43, David Malcolm Justice Centre
 10:30
Kaur & Ors v. Sikh Gurdwara Perth (Inc) (CIV 2632/2015)
 For Judgment

before The Hon. Acting Justice Smith  
 Court 35, David Malcolm Justice Centre
 14:30
Browne v. Browne (CIV 2044/2017)
 Judgment

In Chambers

before The Hon. Justice Le Miere  
 Court 43, David Malcolm Justice Centre
 09:15

before The Hon. Justice Chaney  
 Court 36, David Malcolm Justice Centre
 09:15

before the Principal Registrar  
 Mediation Room 809, David Malcolm Justice Centre
 09:30
1 Herridge & Ors v. Electricity Networks Corporation & Anor (CIV 2259/2015)
 Preliminary Conference
2 Adams & Ors v. Campbell (CIV 1239/2016)
 Preliminary Conference
3 Powell & Ors v. Electricity Networks Corporation & Ors (CIV 1841/2016)
 Preliminary Conference
4 Adams & Ors v. Electricity Networks Corporation & Ors (CIV 1445/2016)
 Preliminary Conference

before  Master Sanderson  
 Court 907, David Malcolm Justice Centre
 09:45

before The Hon. Justice Chaney  
 Court 36, David Malcolm Justice Centre
 10:00
Secure Funding P/L v. Smith (CIV 2326/2013)
 Directions

before The Hon. Justice Allanson  
 Court 606, David Malcolm Justice Centre
 10:00
Commonwealth Bank of Australia v. Nugawela (CIV 1694/2017)
 By Appointment

before  Registrar Davies  
 Hearing Room 706, David Malcolm Justice Centre
 10:00

before  Registrar Whitby  
 Mediation Room 806, David Malcolm Justice Centre
 10:00
Orchard Holdings P/L & Ors v. Paxhill P/L & Ors (CIV 1762/2010)
 Mediation Conference

before The Hon. Justice Chaney  
 Court 36, David Malcolm Justice Centre
 10:30
1 La Trobe Asset Management Ltd v. Mdvest P/L (CIV 3176/2016)
 Judgment
2 La Trobe Financial Asset Management Ltd v. Jett Holdings P/L (CIV 1006/2017)
 Judgment
3 La Trobe Financial Asset Management Ltd v. Jett Holdings P/L (CIV 1007/2017)
 Judgment

before  Registrar Davies  
 Mediation Room 803, David Malcolm Justice Centre
 10:30
Blair v. Nunis (CIV 1699/2017)
 Mediation Conference

before  Registrar Whitbread  
 Hearing Room 710, David Malcolm Justice Centre
 10:30

before  Master Sanderson  
 Court 907, David Malcolm Justice Centre
 14:15
Stipinovic v. Pallotta & Ors (CIV 2129/2017)
 By Appointment

Case Management Hearings

In Registrar's Chambers, before  Registrar Davies in Hearing Room 706, David Malcolm Justice Centre
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 10:00 1  CIV  1634/2017    Ogburn v Ogburn

Case Management Hearings

In Registrar's Chambers, before  Registrar Whitbread in Hearing Room 710, David Malcolm Justice Centre
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 11:00 3  CIV  2122/2017    Gypter P/L & Anor v Defence Housing Australia

Judge's CMC List

In Judge's Chambers, before The Hon. Justice Chaney in Court 36, David Malcolm Justice Centre
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 09:15 4  CIV  2263/2017    Young & Anor v Yaran Property Group P/L & Ors
At 09:15 5  CIV  2229/2017    Global Advanced Metals Greenbushes P/L v Talison Lithium Australia P/L
At 09:15 6  CIV  2234/2017    Talison Lithium Australia P/L v Global Advanced Metals Greenbushes P/L
At 09:15 7  CIV  1260/2015    Thaluntha P/L & Anor v Citic Pacific Mining Management P/L & Ors

Judge's CMC List

In Judge's Chambers, before The Hon. Justice Le Miere in Court 43, David Malcolm Justice Centre
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 09:15 2  CIV  2191/2017    Coventry Village P/L v Repacholi
At 09:15 4  CIV  1750/2017    Cardaci v Cardaci & Ors
At 09:15 5  CIV  2458/2017    Icechest Corp P/L v Quan & Anor
At 09:15 6  CIV  1970/2017    La Trobe Financial Asset Management Ltd v Wallace & Anor
At 09:15 9  CIV  1598/2017    Priority Networking P/L v Peterson
At 09:15 10  CIV  1503/2017    Brown v Brown

Masters List

In Master's Chambers, before  Master Sanderson in Court 907, David Malcolm Justice Centre
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 09:45 2  CIV  2864/2016    Goobang P/L v Barrelan P/L
At 09:45 3  COR  129/2017    Vasudevan & Anor v Parabia & Anor
At 09:45 5  COR  200/2017    Greenlight Asset P/L & Anor v WBK Ricetti P/L
At 09:45 6  COR  218/2017    Woodings
At 09:45 7  COR  176/2017    Galaxy 98 P/L v Odyssey Property Solutions P/L