Supreme Court of Western Australia

Daily Court List

The daily court list for the Supreme Court of Western Australia is hosted on the eCourts Portal of Western Australia. By clicking on the following link, you will leave the Supreme Court website and be taken to the eCourts Portal.

The daily court list for: 25 March 2019

The Court is open to the public.


IN CRIMINAL

before The Hon. Justice Corboy  
 Court No. 6
 09:15
The State of Western Australia v. Sally Anne BEECROFT (INS 9/2019)
 First Appearance
The State of Western Australia v. Tracey Elizabeth Diane BRIDGEWATER (INS 10/2019)
 First Appearance
The State of Western Australia v. Debra Jane Alicia HOLMES (INS 11/2019)
 First Appearance

before The Hon. The Chief Justice  
 Court No. 7
 10:00
The State of Western Australia v. James William RAO (DSO 1/2018)
 For Judgment

before The Hon. Justice Le Miere  
 Court No. 6
 10:00
Burnett v. City of Greater Geraldton (SJA 1095/2018)
 Appeal

before The Hon. Justice Jenkins  
 Court 4-2, District Court Building, 500 Hay Street, Perth
 10:00
The State of Western Australia v. Marc Nathan COATES (INS 49/2018)
 Trial by Jury
The State of Western Australia v. William Darren TUSHINGHAM (INS 49/2018)
 Trial by Jury

before The Hon. Justice Hall  
 Court No. 2
 10:00
The State of Western Australia v. Mathew Ariki Steven Ivor HOWELL (INS 237/2018)
 Directions

before The Hon. Justice Mitchell  
 Court 4-3, District Court Building, 500 Hay Street, Perth
 10:00
The State of Western Australia v. Gregory Paul JOHNSTON (INS 134/2018)
 Trial by Jury

IN CIVIL

before The Hon. Justice Vaughan  
 Court 43, David Malcolm Justice Centre
 10:00
Girgis & Anor v. Poliwka & Ors (CIV 2425/2014)
 Part Heard

before The Hon. Justice Curthoys  
 Court 36, David Malcolm Justice Centre
 10:30
Hallo v. Moore Stephens Perth Pty Ltd (CIV 2278/2012)
 Part Heard

IN CHAMBERS

before The Hon. Justice Allanson  
 Court 606, David Malcolm Justice Centre
 09:30
Carey & Anor v. Metaxas & Hager (CIV 1833/2017)
 Directions

before  Registrar C Boyle  
 Mediation Room 803, David Malcolm Justice Centre
 09:45
SMITH v. BLACKBERRY NOMINEES PTY LTD & Ors (CIV 2961/2018)
 Mediation Conference

before The Acting Principal Registrar Whitby  
 Hearing Room 710, David Malcolm Justice Centre
 10:00

before  Registrar Davies  
 Mediation Room 814, David Malcolm Justice Centre
 10:00
Ibbs v. Ibbs & Anor (CIV 2611/2017)
 Mediation Conference

before  Registrar Whitbread  
 Mediation Room 809, David Malcolm Justice Centre
 10:00
Casotti Enterprises Pty Ltd atf the Casotti Enterprises Trust  v. Amanda Energy Pty Ltd  (CIV 1276/2018)
 Mediation Conference

before  Registrar McDonald  
 Mediation Room 703, David Malcolm Justice Centre
 10:00
Ray v. James & Ors (CIV 3186/2017)
 Mediation Conference

before  Registrar Carey  
 Hearing Room 708, David Malcolm Justice Centre
 10:30
GREGORY BRUCE DUDLEY (COR 165/2018)
 Examination

Case Management Hearings

In Acting Principal Registrar's Chambers, Acting Master's Chambers, before The Acting Principal Registrar Whitby in Hearing Room 710, David Malcolm Justice Centre
At 10:00
 1
  CIV  1718/2018
    Brown & Anor v Brown & Anor
At 10:15
 2
  CIV  1123/2018
    Australia And New Zealand Banking Group Limited v Patel
At 10:30
 3
  CIV  1357/2018
    Alistair Mcdougall Nominees Pty Ltd As Trustee For The Mcdougall Holdings Trust v Rural Bank Limited
At 10:45
 4
  CIV  1576/2017
    Shepherd v Semmens
At 11:00
 5
  CIV  1698/2014
    Evercress Pty Ltd v Merenda & Ors
At 14:00
 6
  CIV  3039/2015
    Lgas Investments Pty Ltd & Ors v Lux WA Pty Ltd & Ors